A co umíte? Já umím všechno!

A co umíte? Já umím všechno!

Častým problém se při pracovním pohovoru s řemeslníky stává tato otázka, hlavně, pokud na ni personalistka dostane odpověď: „Všechno!“, nebo ještě líp: „Od všeho trochu“…
Taková odpověď může vzniknout hned z několika důvodů.
Například:
1) Člověk, který se o práci uchází po práci opravdu touží a v afektu to ze sebe prostě vychrlí.
2) Jde o zkušeného mazáka, který už vyzkoušel opravdu hodně pozic a zkrátka si věří natolik, že tuto odpověď řekne, a to ještě k tomu poměrně ledabyle, s mávnutím rukou.

No a teď ty horší případy:
3) Uchazeč si vyzkoušel různé pozice, protože se na žádnou nedokázal specializovat a umí opravdu od všeho trochu.
4) Není schopný říct, ať už nervozitou, nebo nedostatečnou sebedůvěrou, co teda vlastně opravdu dobře umí

Reakcí na tuto odpověď, ať už jde o kteroukoli možnost, je ze strany personalistky zcela jasná – bude chtít slyšet, co dělal uchazeč nejdéle a na jaké pozici a dopídit se k tomu, jak mu nejlépe pomoct v zařazení do pracovního procesu. Hlavním úkolem je totiž zajistit, aby byly spokojeny obě strany – zaměstnavatel i zaměstnanec.

Pokud se to ale nestane, může vzniknout velice nepříjemná situace, kdy člověk nezapadne do kolektivu, kolektiv se na něj nedokáže spolehnout a všichni chtějí takovou situaci (vy)řešit. Pak se může řešit, kdo za to může, že se takový pracovník vůbec dostal na příslušné místo. No jo, říct vám může kdo chce, co chce, ale praktickou šikovnost, holt u pohovoru vyzkoušíte špatně. Proto je dobré ptát se na konkrétní technologické postupy.

Někdy se ale také může řešit výše zmíněný problém jen proto, že je člověk cizí v partě, která se zná déle z předchozích zakázek. To je pak velmi těžká sociální situace, hlavně pro daného jedince.

Proto zkuste být trošku schovívaví ke svým novým kolegů a věřte, že se snaží.

Máte zájem o naše služby, nebo chcete pracovat v našem týmu?